Vize’de Siyah Elmas Bulundu

Vize’de Siyah Elmas Bulundu

vizeelms1rkiye’nin biyolojik zenginliklerinden olan ve dünyada “siyah elmas” olarak adlandırılan trüf mantarı Trakya’da da doğal ortamında bulundu. Kırklareli’nin Vize ilçesinde ormanlık alanda Vize Orman İşletme Şefi Şenel Alayurt ve Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü mühendisi Hüseyin Kaba Orman Genel Müdürlüğünün Trüf Ormanı Eylem Planı kapsamında yaptıkları araştırma çerçevesinde Karaçam ve Meşe ormanlarında Trüf mantarına rastladılar.

Yapılan çalışmalar ve alınan örnekler neticesinde sonuçların uygun olması durumunda Vize Orman İşletme Müdürlüğü sınırları dahilinde kurulması planlanan, 2014-2018 Trüf Ormanı Eylem Planı kapsamında bölgede Trüferi Bahçesi kurulması için çalışmalar yapılacak.
Konuya ilişkin değerlendirme yapan İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere Dünyada “Siyah Elmas” olarak nitelendirilen trüf mantarının ülkemizde doğal olarak yetişmesine ve önemli zenginlik kaynaklarımız arasında yer almasına rağmen yeterince tanınmadığını belirtti. Mere Trüf mantarının türüne ve kalitesine göre kilosunun 2-3 bin Euro olduğunu, Orman Genel Müdürlüğümüzün hazırladığı eylem planıyla ülkemizin sahip olduğu bu zenginliğin kırsal bölgelerde yeni istihdam alanlarının oluşturularak orman köylüsünün gelir seviyesinin yükseltileceğini söyledi.

vizeelmas2Eylem planı kapsamında trüf mantarı yetiştiriciliği ve avcılığı konusunda eğitimler verildiğini söyleyen Bölge Müdürümüz, Trakya bölgesinde yapılan araştırmalarla da Trüferi bahçelerinin oluşturulacağı, trüf mantarının doğal ortamlarının tespitinin yapıldığını, kısa zaman içinde de hayata geçirileceğini söyledi.


Kaynak: Kırklareli Halkıyız Biz 

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı