Tunca’da Kano Kardeşliği

Tunca’da Kano Kardeşliği

EDOSK organizasyonuyla Türk ve Bulgar 60 sporcu, Tunca Nehri’nde kano yaptı.

Türk-Bulgar Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) organizasyonuyla Türk ve Bulgar 60 sporcu, Tunca Nehri’nde kano yaptı. Kanolarla yaklaşık 100 kilometre yol yapan sporcuların yolculuğu Tunca Nehri’nde renkli görüntülerle son buldu.

tunca3

Proje Koordinatörü Ümit Sönmez (arkada)

EDOSK tarafından düzenlenen kano etkinliğiyle dün proje kapsamında Tunca Nehri’nde renkli görüntüler sergilendi. Toplamda 4 gün boyunca 100 km kürek çeken ve finali Tunca Köprüsü’nde yapan sporculardan Proje Koordinatörü Ümit Sönmez, Cuma günü sabah öncelikle Elhova’dan başlayan yolculuklarını şöyle anlattı;
“Sabah Elhova’nın üst tarafındaki Polonez köyüne gittik. İlk gün 30 km civarında pedal çektik nehir üzerinde. Orada karaya oturma gibi sorunlarla karşılaşmadık. İlk gece Elhova’ya yakın bir yerde konakladıktan sonra, ikinci gün sınıra kadar 30 km pedal çevirdik. Önceki akşam da orada konakladık. Pazar günü sabah Edirne’ye geçtik ve Suakacağı köyünden giriş yaptık. Bugün burada turumuzu tamamlamış olduk”

bülent

Bülent Bacıoğlu

Organizasyonla ilgili konuşan EDOSK Başkanı Bülent Bacıoğlu da bölgede Tunca Nehir’i ve diğer nehirleri turizme kazandırmak istediklerini ve kano’nun su sporları açısından önemli bir faaliyet olduğuna dikkat çekti. Bacıoğlu, “Etkinlikte 30 Bulgar 30 Türk katılımcı yer aldı. Yaklaşık 30 botla beraber 4 günden beri Tunca’nın keşfedilmemiş bölgelerinde turistik kano faaliyeti gerçekleştirdi. O anlamda proje ortağı Elhova iş merkezine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Bacıoğlu ayrıca projenin bir sonraki ayağında Ağustos ayında sembolik bir yarış yapılacağına da dikkat çekerek; “amacımız kanonun sportif yönünü ortaya koymak. Ama yine vurgumuz Tunca nehrinin ortak olması”dedi.
Bulgaristan’ın Elhova Ekibi’nden Yanna Mihailova, gelecekte birçok ortak çalışma yapmayı umduklarına değinerek;  “Bu spor Bulgaristan’da 30-40 yıldan bu yana yapılıyor ve son yıllarda popüler olmaya başladı. Bu organizasyonla da hep birlikte bu sporu Trakya üzerinden Türkiye’ye taşıyoruz. Umuyorum ki birlikte daha fazla etkinlik yapacağız” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Olgay Güler / Hudut Gazetesi

 

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı