Trakya’dan Bir Mekân ve İnsan Hikâyesi

Trakya’dan Bir Mekân ve İnsan Hikâyesi

Yaz geliyor. Birçok kişi tatile gitme planı yapıyor. Kimi eğlence, kimi dinlence kimiyse huzur bekliyor tatilinden. İki yıldır tatilimi Yunanistan Batı Trakya’da yer alan Thasos adasında geçiriyorum. Sizlerede şiddetle tavsiye ediyorum. Ancak amacım oraların güzelliklerinden bahsetmek değil. Turistik bilgi istiyorsanız kişisel blogumdaki yazıları okuyabilirsiniz.

Müthiş başarılı bir adamdan ve onun yarattığı mekânı tanıtmak istiyorum. Nikolos Argiropoulos ve onun muhteşem tavernası Fener Balık (Fish Tavern Limani).

Sizin başarı kriteriniz nedir bilmem ama bu adam hayallerinin peşinden gitmiş ve hayatını kendisi şekillendirmiş. Pek çoğumuzun hayalini gerçekleştirerek küçük bir kasabada mutlu bir yaşam kurmuş.

Yazdıklarım duyguları vermeyecek biliyorum. Bu yüzden iki video ve sosyal medya hesaplarını paylaşmak istiyorum.

Niko’nun hikayesi:

Taverna müziklerinden biri:

Facebook Hesapları: https://www.facebook.com/fishtaverntolimani/timeline

Bu da bonus:

Türk-Yunan Şiiri

sıla derdine düşünce anlarsın
yunanlıyla kardeş olduğunu
bir rum şarkısı duyunca gör
gurbet elde istanbul çocuğunu

önce bir kahkaha çalınır kulağına
sonra rum şiveli türkçeler
o Boğaz’dan söz eder
sen rakıyı hatırlarsın

Yunanlıyla kardeş olduğunu
sıla derdine düşünce anlarsın
Bülent Ecevit – Londra 1974

Sait Çetin

Sait Çetin Hakkında

Thrakis Doğal Yaşam ve Kampçılık kurucularından olan Sait Çetin 1986 Kuzey Trakya (günümüzde Bulgaristan’ın Şumnu ili) doğumlu bir Traktır. Eşi Nergis Bulgaristan’ın Asonovgrad Traklarındandır. Çocukluğunu sömestr dönemlerinde İstanbul’da taş binalar arasında, yazlarıysa Kuzey Trakya’da, köyünde geçirmiştir. Evden çok sokakta, doğada büyümüştür. devamı