Trakya’da Yürüyüşçülerin Yeni Rotası: Ganoslar Yolu

Trakya’da Yürüyüşçülerin Yeni Rotası: Ganoslar Yolu

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından desteklenen “Doğa Yürüyüş Parkurlarının Düzenlenmesi” projesi kapsamında hazırlanan “Ganoslar Yolu” parkuru, doğa sporcularının yeni rotası olacak.

ganoslar2TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje ile Tekirdağ’ın doğal, kültürel, sosyal varlıklarının değerlendirilmesi, bu varlıkların mevcut tarım ve orman potansiyeli ile bütünleştirilerek rekreasyon kullanım alanlarının çeşitlendirilmesi, farkındalığın artırılarak doğa, spor, turizm alanlarında hizmet ve pazarlama kalitesinin gelişimine katkı sağlanmasının amaçlandığını söyledi.

Şahin, “Tekirdağ’da yürüyüş parkurlarının düzenlenmesi ile doğa, spor, turizm ve eko-agro alanlarında hizmet ve pazarlama kalitesinin geliştirilmesi, yerel halkın alternatif spor turizmi sayesinde ekonomik açıdan gücünün artırılması, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, köy halkı ve katılımcıların doğa bilincinin arttırılması, projenin temel hedeflerinden” dedi.

Şahin, projenin Tekirdağ’da yaşayan herkesi kapsadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bölgede popülaritesi çok yüksek yamaç paraşütü etkinliği bölgeyi cazibe merkezi olarak ön plana çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra söz konusu yürüyüş parkurları İlimizde faaliyet gösteren doğa sporları kulüpleri tarafından kullanılmaktadır. Projede hedef gruplarımız başta bölgede profesyonel olarak yürüyüş yapan Tekirdağ Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri ile kırsal turizm kavramına uygun olarak doğa severler, amatör sporcular, öğrenciler ve sağlıklı yaşam ilkesini benimseyenler ile turizm şirketleri ile fotoğrafçılardır.”

Ganos Parkuru-3

 “Proje ile bölgede kırsal turizm gelişecek”

TRAKYAKA koordinasyonunda hazırlanarak Tekirdağ Valiliğince onaylanan Tekirdağ Doğa Turizmi Master Planı içerisinde yer alan ve uzunluğu 43 kilometre olan üç yürüyüş parkurunun birer kırsal turizm parkuru olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Şahin, şöyle devam etti:

“Parkurların büyük çoğunluğu günübirlik kullanıma uygundur. Bir kısmı doğa sporları kulüplerinin günübirlik yürüyüş parkurlarını oluşturmakta ve onların yıllık programlarında yer almaktadır. Söz konusu parkurlar, henüz koordinatları belirlenmemiş ve taşıdıkları tüm özelliklerin envanteri yapılmamış haldedir.”


Kaynak: Görünüm Gazetesi

 

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı