TRAKYA GAZ KAÇIRIYOR!..

TRAKYA GAZ KAÇIRIYOR!..

Avrupa’nın büyük 12 şirketi Münih’te biraraya gelerek Desertec Sanayi Girişimi adında bir konsorsiyum oluşturdu.

2050 yılına kadar Avrupa’nın enerji ihtiyacının %15’ini karşılamayı amaçlayan projede Trakya nerede yer alıyor?

400 Milyar Avro’ya mal olması beklenen projede Trakya’nın payı ne ve bu pastayı kim yiyecek?

Thrakis Haber

Desertec projesi, finans devleri Munich RE ve Deutsche Bank ile enerji gruplarından E.ON ve mühendislik şirketleri ABB ve Siemens’in biraraya gelmesi ile dünyanın en büyük tek noktaya odaklı solar panel tesislerini kurmak için biraraya gelmiş bir sanayi şirketleri topluluğu.

Güneş kaynaklı yenilenebilir enerji projesi, Kuzey Afrika’da devasa bir güneş enerjisi santrali kurma planıyla başlatıldı. Proje hayata geçirildiğinde, önümüzdeki 40 yıl boyunca Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da 100 gigavatlık enerjinin üretilmesi bu proje kapsamında amaçlanıyor.

Türkiye Geçiş Ülkesi

400 milyar dolara mal olması beklenen projeyle, güneş enerjisinden üretilen elektrik Akdeniz’in altından geçecek kablolarla Avrupa’da 3 bin kilometrelik bir şebekeye dağıtılacak.

Desertec’in, dünyanın en büyük güneş enerjisi projesi olarak sunulan iddialı planı, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki çöllere, güneş enerjisiyle çalışan bir dizi santral kurulmasını hedefliyor. Bu santrallerden üretilecek elektriğin de Akdeniz altından geçirilecek kablolarla Avrupa’ya ulaştırılması öngörülüyor.

Almanya’dan Tam Destek

desertec atlasTürkiye şu anda bu Desertec projesine dahil değil. Proje yürütücüleri Türkiye’nin 2020 yılında Türkiye’ninde bu projeye dahil olacağını söylüyor.

Binlerce yeni iş istihdamı yaratacağı söylenen Desertec projesinin, ayrıca bir dizi yasal ve siyasi engeli de aşması gerekiyor. Fakat Desertec daha şimdiden Almanya hükümetinin desteğini kazanmış durumda.

Almanya Dış İşleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Desertec projesi ile ilgili, “Eğer hayata geçerse bütün Kuzey Afrika bölgesinde işbirliği açısından büyük bir potansiyel sunuyor. Yani şu sırada birbirlerine sınırlarını kapatan ülkeler arasında bir işbirliği olanağı yaratıyor. Bu yüzden teknoloji ve enerji yönlerinin ötesinde, bu, siyasi açıdan da çok ilginç bir proje. Umarım sadece Akdeniz’in kuzeyinde değil, Kuzey Afrika’da da ciddiye alınır.” açıklamasında bulunuyor.

Trakya Bu Projenin Neresinde?

Genel anlamda Almanya’nın öncülüğünü çektiği bu projede ilk etapta güneş enerji tarlaları kurulması amaçlanıyor.

Fakat Desertec’in internet sitesinde yer alan haritaya göre rüzgar gülleri, hidroelektrik santralleri, jeotermal enerji santralleri ve biyogaz santralleri de kurulacağı belirtiliyor.

Merkezi Uzunköprü’de yer alan Trakya Kalkınma Derneği’nin internet sitesinde Desertec ortaklığı ile ilgili yayınlanan haberde, “Derneğimiz bu projenin başlangıcından beri; toplanacak enerjinin Avrupa’ya çıkış kapılarından birisi olan Trakya’nın bu projeden pay alması gerektiğine inanmakta ve hatta bu konuda yaptığı hesaplamalarla yaklaşık € 10,000,000 luk lokal bir pazar avantajı doğacağını öngörmektedir. Trakya’nın elektrik ihtiyacını Desertec temiz enerji ağından ve/yada bu hatta bağlanacak lokal sistemlerden karşılamasının faydalarıda aynı öngörü içerisindedir.Bu hususta Trakya’nın en güçlü rakibi Urfa olarak gözükmektedir. Derneğimiz bu konuda proje çalışmaları yürütmekte ve hem Desertec Vakfı hemde projenin uygulayıcısı DII Gmbh şirketiyle temaslar yürütmektedir.” açıklaması yer almaktadır.

Biyogaz Santrali Eskitaşlı’ya Mı Kurulacak?

Desertec’in internet sitesinde yayınladığı haritada Trakya’ya bir biyogaz tesisi kurulması planlandığı belirtiliyor.

Bu görüntü Lüleburgaz halkının kafasında bir soru işareti oluşmasına neden oluyor. Daha önce Eskitaşlı’ya bir katı atık bertaraf tesisi kurulacağı açıklanmış daha sonra yapılan girişimlerle bu engellenmiş ve bu katı atık bertaraf tesisinin 1/25binlik plandan çıkarılması söz konusu olmuştur.

Geçtiğimiz aylarda Eskitaşlı Köyü için bu durum kendini tekrarlamıştır.

2005 yılında 24 aylık ön izinle Lüleburgaz Belediyesi’ne verilen bir şey yapmayınca süresi dolan ve yasaya aykırı olarak 24 aylık ön izinle tekrar Lüleburgaz Belediyesine verilen alana tekrardan katı atık bertaraf tesisi kurulması gündeme gelmişti.
İl Genel Meclisi 1/25000’lik TRAKAB planlarından çıkardığını söylediği alanı Çevre ve Orman Bakanı Eskitaşlı Muhtarlığı tüzel kişiliğine “özel ağaçlandırma amacıyla” vermişti.

Şimdi tekrar gündeme gelen Katı Atık Bertaraf Tesisinde Avrupa’nın bütün çöpleri getirilip depolanması planlanmaktadır.

Desertec’in haritasında Trakya’da bir biyogaz tesisi kuracağını belirtmesi ve Eskitaşlı’ya tekrardan katı atık bertaraf tesisinin kurulacağı söylenmesi kafaları iyice karıştırmış durumda.

Desertec’in kuracağı biyogaz tesisi Eskitaşlı’ya mı kurulacak? Sorusu akıllara gelmektedir.