Taş Ocaklarına Etten Duvar

Taş Ocaklarına Etten Duvar

Keşan’a bağlı Mecidiye’de mevcut taş ocaklarına ilaveten yeni taş ocaklarına ruhsat verilmesi Mecidiye Köyü Güzelleştirme Derneği’nin düzenlediği eylemle protesto edildi.

tasocagi2İbrice Limanı Taş Ocakları ayrımında gerçekleştirilen eyleme CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi ve çevreciler destek verdi.
Daha önce yaptığı açıklamanın ardından bu kez eylemi yerine giderek destekleyen Milletvekili Bircan, söz konusu durumun doğa ve turizm cennetinin katliamının devamı anlamına geldiğini belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıyacağını yineledi. Bircan burada yaptığı açıklamada, Saros Körfezi’nin 8 Aralık 2006 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi” ilan edildiğini, turizm alanı olan bu bölgeye açılmak istenen yeni iki taş ocağı ile ilgili olarak 29 Nisan 2015’te ‘ÇED gerekli değildir’ kararı çıktığını hatırlatarak, konunun sonuna kadar destekçisi ve takipçisi olacağını bildirdi.
Mevcut taş ocaklarına ilaveten 2 taş ocağına daha ruhsat verilmesinin doğa ve turizm cennetinin katliamının devamı anlamına geldiğinin altını çizen Bircan, vereceği soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıyacağını kaydetti.
Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü tarafından Ayazma Bayırı Tepesi mevkiinde açılmak istenen taş ocağına karşı düzenlenen kampanyaya destek vermek amacıyla Mecidiye’ye giden Keşan Belediye Başkanı Özcan da, 2004 yılında boru hattına karşı platform oluşturarak büyük başarı sağladıklarını hatırlattı. Özcan,  bölgede olumsuzluklara yol açacak bu tür girişimlere karşı yine platform oluşturarak mücadele edebileceklerini söyledi.
Keşan Kent Konseyi de Mecidiye’deki protesto eylemine destek verdiği açıklamasında, “Mecidiye halkının doğa tahribatına karşı direnişini, haklı buluyor ve destekliyoruz” dedi.


Kaynak: Hudut Gazetesi

 

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı