Seyahat Sağlığı, Gerekli Aşılar, Kişisel Bakım ve İlaçlar

Seyahat Sağlığı, Gerekli Aşılar, Kişisel Bakım ve İlaçlar

Kısa veya uzun fark etmez her yolculuğa çıkarken dikkat edilmesi gereken bir konudur sağlığımız. Bizimde Dünya Turu’na çıkarken tek korkumuz hastalık kapma riskiydi. Epey bir araştırdıktan sonra yola çıkmadan 3 gün önce tedbirlerimizi aldık. Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü yurt dışına çıkacaklara seyahat sağlığı hizmetini ücretsiz olarak vermektedir. Merkezi İstanbul da bulunsa da Türkiye genelinde 43 şubeye sahip. Biz Edirne’deki şubede işlemlerimizi hallettik. Önce devlet hastanesine gidip Hepatit B markerlerimizi kontrol ettirmemiz gerekiyordu. Gitmişken bütün tahlillerimize baktırıp kan grubu kartlarımızı da alalım dedik. Randevu alırken tahlil yaptıracağım, kan grubu kartı alacağım vs. dediğinizde direk vezneye yönlendiriyorlar. Ama siz siz olun onların dediğini yapmayın. ‘Resmen para tuzağı.’ 9 ay önce iş başvurusunda kullanmak üzere kan grubu kartı istedim. 20 lira gibi bir ücret ödedim. Aynı şekilde kan tahlilleri içinde para ödedim. Neden? Çünkü, doktor değil biz talep ediyormuşuz.. Bu sefer aynı hatayı yapmadım ve görevli bayanın ‘vezneye gidin’ ısrarlarına rağmen, doktorla görüşeceğiz diye diretip çıktık dahiliye doktoruna. İşte bu kadar basit, doktor bütün kan tahlillerimizi, kan grubu kartımızı, hepatit markerlarımızı istedi ve beş kuruş para ödemeden bu işi halledebildik. Hepatit A’nın da gerekli olmadığını, onun ilaç firmalarının işgüzarlığı olduğunu söyleyince tek ücretli aşıdan da yırtmış olduk. Sonuçlar iyi, Hepatit B bende var Melih’te yokmuş. Gittik Edirne Halk Sağlığı Merkezine. Bize soruyorlar hangi ülkeye gideceksiniz J biz Melih’le birbirimize bakıyoruz ve Dünya’ya diyoruz. Sonra açıklayıp ilgilenen herkese kartvizitlerimizi veriyoruz. Olduğumuz aşılar ise;

Rutin Aşılar: Bu aşıları çocukluğumuzda bize zaten yapmışlar ve KKK hastalıklarını da zaten geçirmişizdir. Tetanoz-Difteri’yi yine de Aile Hekimliklerimizde olduk.

  • Tetanoz-Difteri (Td)
  • Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak (KKK)
  • Polio (çocuk felci)

Seyahat aşıları: Bu aşıları ise gideceğimiz ülkeye göre yaptırabiliyoruz. Seyahat Sağlığı’nın web sitesinde hangi ülkeler için hangi aşıların gerekli olduğu yazıyor.

  • Sarıhumma: Orta ve Güney Amerika ile Afrika’nın tropikal bölgelerinde görülmektedir. Öldürücü bir hastalıktır ve oralara gidecekler için zorunludur. Bizim rotamızda da Orta ve Güney Amerika olduğu için bu aşıyı olduk.
  • Tifo: Kuzey ve Batı Afrika, Asya’nın güneyi, Orta ve Güney Amerika ve Ortadoğu riskli bölgeler olduğu için bu aşıyı da olduk. Biraz ağrılı bir aşıydı bu.
  • Polio: Bizim çocuk felci dediğimiz bu hastalıktan Türkiye tam anlamıyla kurtulmuş. Dışkı yoluyla bulaşan hastalık geçmişte büyük salgınlara neden olmuş. Koşullar düzeltilince de çocukların bağışıklık sistemi daha düşük olduğu için çocukları etkilemeye başlamıştır. İsmi de buradan gelmektedir. Ama herkeste görülme ihtimali vardır. Bu nedenle bizde hatırlatma dozu olarak 2 damla ağızdan aşılandık.
  • Hepatit B: Kan yoluyla, korunmasız cinsel yolla, hijyensiz ortamlarda yapılan piercing, dövme vb. uygulamalarda kullanılan iğnelerle bulaşmaktadır. Karaciğeri tahrip eden bir virüstür. 0, 1 ve 6. Aylar olmak üzere 3 dozda aşılanılmaktadır.
  • Kuduz: Bu aşıyı Halk Sağlığı Merkezi yapmamakta ısrar etti. Önce, bu aşının bir faydası olmaz ısırıldığınızda yaptırmanız gerekiyor dediler. Ama araştırmalarımıza göre ısırılmadan önce 3 doz aşı olabiliyoruz. Seyahat sırasında ısırılırsak da 2 doz daha oluyoruz. Halk Sağlığı Merkezi devlet hastanesinde olun dedi. Biz İstanbul’daki ana merkezlerinde bu aşıyı olmayı düşünüyoruz.

Bizim için bu kadar aşı yeterli. Daha fazlası için gideceğiniz ülkeye göre olmanız gereken aşılara Seyahat Sağlığı sitesinden bakabilirsiniz. Bu aşıları bu merkezde olmamızın bir diğer sebebi ise uluslararası geçerliliğe sahip olan bir aşı defteri veriyorlar. Bazı ülkelere girişlerde bu aşı defterini göstermek zorunlu ve Türkiye’de sadece bu kurumlardan alabiliriz uluslararası aşı defterini.

Yanımıza aldığımız ilaçları ve kişisel bakım ürünlerini de bu başlık altında sıralayabiliriz.

İlaçlar;

İbuactive: Ağrı kesici, iltihap gideci

Flexo: Ezilme, burkulma durumları için

Etol Fort: Ağrı kesici, iltihap giderici, ateş düşürücü

Augmentin: Antibiyotik

Voltaren: Kas ağrısı, incinme, burkulma için

Fenistil: Arı, böcek, sinek ısırmaları ve yanık için

Oksijenli su

Tentirdiyot

Tylolhot

Standart ilk yardım çantası

20150619_115204

Kişisel Bakım;

3 küçük kutu şampuan ( gittiğimiz evlerde bunları doldurabileceğiz)

1 sabun kıyafetleri yıkamak için 1 sabun da el yüz yıkamak için (kapakları sağlam sabunluklar tercih edilmeli)

Pudra ( sıcak havalarda pişik olma riskine karşın)

Güneş kremi

Mikrofiber vücut havlusu

Diş fırçası, tarak, tırnak makası, cımbız, makas, diş macunu, traş makinası

Bunlar için makyaj çantaları bulduk ve bölümlendirerek o çantalarda kullanacağız.


Kaynak: Melih Akdoğan / dunyaninpedali.com

 

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı