Orpheus’un Ölümü

Orpheus’un Ölümü

Saçtılar parçalarını ta uzaklara, tarlalara, kırlara

Ama Orpheus’un boynundan kopan mermer gibi başı

Hebros ırmağının ters akıntıları arasında çalkalanıp giderken bile

Soğumuş diliyle çağırıp durdu Eurydice’yi

Canı da “Ah kara bahtlı Eurydice!” diye bağırdı uçarken,

“Ah kara bahtlı Eurydice!”

Ve ardından ırmağın bütün kıyıları

“Eurydice! Eurydice! Eurydice!”

diye yankılandı durdu.

Orpheus bir yarı-tanrı, ayrıca eşsiz bir müzisyen ve şarkıcı olarak görülürdü.  Efsaneye göre, Orpheus gözde çalgısı liri çaldığında çıkan ezgiler öylesine güzeldi ki kara, deniz ve havada bulunan hayvanları yatıştırır, tepeleri, kayaları ve akarsuları büyülerdi.

Ona dair hikayelerde Trakyalı kadınlar tarafından öldürülüp cesedi parçalanarak Hebros (Meriç) nehrine atıldığı anlatılır.

a

Eurydike’yi Kaybedişi

Orpheus ve Eurydike ile evlenerek Trakya’ya yerleşir. Bir gün, belki de düğün günü Eurydike bir yılan tarafından öldürülür. Çılgına dönen Orpheus onu aramak üzere ölüler diyarına gider. Hades ve Persephone’nin ölüle diyarındaki tahtına ulaşınca öylesine dokunaklı bir şarkıyla karısının geri verilmesi için yalvarır ki, bu dileği kabul edilir. Ama bir şart ileri sürülür: Her ikisi de tamamen yeryüzüne çıkana kadar Orpheus dönüp karısına bakmayacaktır. Böylece çift yürüyerek yeryüzünün yolunu tutar. Önde giden Orpheus tam yukarıya çıkarken arkaya dönüp henüz yerin altında olan Eurydike’ye bakar. Anlaşma bozulduğu için, genç kadın tekrar ölümün gölgelerine karışarak kaybolur.

Orpheus’un Ölümü

Eurydike’yi kaybedişinin ardından, Orpheus hiçbir kadını sevmemeye ve Apollon dışında hiçbir tanrıya tapmamaya yemin eder; insanlarla bir araya gelmekten kaçınarak Trakya’nın vahşi kırlarında dolaşır. Orpheus hikâyelerde farklı farklı anlatılan sebeplerle kadınların tepkisini çeker ve şarap içip cesaretlerini toplayan kadınlar bir gün ona saldırarak öldürürler.

b

Trakyalı kadınlar Orpheus’u öldürdükten sonra cesedini parçalarlar. Parçaladıkları cesedi Meriç (Hebros) nehrine atarlar. Ceset parçaları, akan nehirle sürüklenerek denize ulaşır. Böylece müziği tüm Ege ye yayılır. Orpheus’un kesik başı ve çalgısı (lir) Lesbos adasına kadar gider. Lesbos’lular şaire cenaze töreni düzenlerler ve mezar yaparlar. Bu mezardan lir sesleri duyduğunu iddia edenler bile çıkar.