Vize Kızılağaç Köyü – Cehennem Şelaleleri – Monopetra Kayalıkları – Demirköy Kadınkule

Vize Kızılağaç Köyü – Cehennem Şelaleleri – Monopetra Kayalıkları – Demirköy Kadınkule

Mesafe: 18 KM
Zaman: 9 Saat
Zorluk Derecesi: Zor
Rota: Orman içi stabilize yol, orman içi, yamaç çıkışı
Wikiloc Rotası için Tıklayınız

b

Istranca’nın yemyeşil tepeleri arasında iniş çıkışla geçen bu rota kendini hem fiziksel hemde yön bulma olarak zorlamak isteyenler için ideal. Bu zor rotanın ödülü ise Cehennem Şelaleleri ve Monopetra Kayalıkları’nın eşsiz manzaraları.

a

Vize’nin Kızlıağaç Köyü’nden Sivriler Köyü’ne doğru giden asfaltın hemen kenarında muhteşem bir kamp alanı var (41°43’02 Kuzey – 27°50’04 Doğu). Burada keyifli bir kamp yapıp sabahına yürüyüşe başlayabilirsiniz. Haritada da göreceğiniz üzere ilk aşmanız gereken engel batı yönünüzdeki tepe. Kolay bir başlangıç sayılır. Tepenin hemen aşağısı Cehennem Şelaleri. Ya da yürüyüşe başladığınız noktadan etraftaki stabilize yollardan birine girmeyi tercih edebilirsiniz. Ama unutmayın ki sadece orman içi yollardan yapılan doğa yürüyüşleri eksik kalmışlardır.

c

Şelalelerde biraz oyalandıktan sonra Monopetra kayalıklarına ulaşmak için yine batı yönünüzdeki diğer tepeye doğru tırmanmanız gerekiyor. Tepeye varınca kuzeybatı istikametine giden bir stabilize yola gireceksiniz bu yolu inişe kadar takip edebilirsiniz. Dere kenarından ilerllerken yol ayırımından sola doğru devam edin. Bıçkıdere Şelalesi’ni geçtikten 5 dakika sonra sağınızda pekte yola benzemeyen bir yol göreceksiniz. Monopetra kayalıklarına çıkan vadi işte burası.

d

Yönünüzü kuzeye çevirdiğiniz bu vadinin çamurlu ve ıslak yollarında 30 dakika kadar ilerledikten sonra solunuzda kalan yamaca çıkmanız gerekiyor. İstikametiniz kuzeybatı olacak. Bir süre sonra yine geniş bir stabilize yola çıkacaksınız bundan sonra hep bu yolu takip edeceksiniz. Monopetra kayalıklarından Istranca ve Karadeniz manzarasını görmek için yoldan biraz çıkmanız ve tekrar geri dönmeniz gerekecek. Yolu takip ettiğinizde ve yönünüz kuzey olduğunda doğruca Demirköy ilçesinin 10 KM kadar yukarısında bulunan Kadınkule’ye asfalt yolun hemen kenarına çıkacaksınız.

e

Keyifli yürüyüşler dileriz…

f