Mert Gölü Longozu

Mert Gölü Longozu

Mesafe: 9 KM
Zaman: 3 Saat
Zorluk Derecesi: Kolay
Rota: Orman içi stabilize yol, kum geçişi, su geçişi, orman içi
Wikiloc Rotası için Tıklayın

abc

Trakya’nın en güzel yürüyüş rotalarında biridir Mert Gölü etrafı. İğneada Longoz ormanlarının kalbi olan bu sulak alanda ve çevresinde her yaştan insan kolaylıkla yürüyebilir. Bazen ayaklarınız ıslanacak olsa da iniş çıkışın olmadığı, kah göl kenarında kah ağaçların altında geçen bu parkur sizleri bekliyor.

Yürüyüşe İğneada merkezden başlayabilirsiniz. Sırtınızı Limanköy’e dönün ve sahildeki büyük otelin olduğu sokaktan yukarı doğru yürümeye başlayın. Beş altı dakika sonra şehir bitecek ve Mert Gölü ile Karadeniz’in birleştiği ince kumsalı tepeden göreceksiniz. Longoz manzarasının hemen arkasında yemyeşil Istranca tepelerini göreceksiniz.

cde

Deniz ile gölü ayıran ince kumsaldan devam edin. Kısa bir süre sonra sağınızdaki stabilize yola girerek tam Mert Gölü kenarına ulaşacaksınız. Yaz akşamları muhteşem gün batımı manzarasına tepenizde uçan göçmen kuşlar eşlik edecek. Ormana kadar ulaşan yol üzerinde su tahliyesi için 3 kanal var. Genelde diz boyunda olan bu su kanalları yağışın fazla olduğu dönemlerde bele kadar gelebiliyor. Eğer grupta sizi taşıyacak biri yoksa işte ıslanacağınız yer tam buralar.

fgı

Bir süre sonra orman içine giren yol aynı zamanda sağa doğru kıvrılacak ana yolu bırakmayın ve öylece 10 dakika kadar devam edin. Bu süre içinde muhtemelen Mert Gölü sazlık alanını geçmiş olacaksınız. Tam buralardan doğuya (sağa) dönmelisiniz İşte ormana girmenin vakti geldi. Her türden ağaç ve orman bitkisiyle kaplı bu bölümde longoz tüm güzelliklerini sunacak size. Her mevsim faklı değişken bir zemine sahip rotanızda zaman zaman dere geçişleri yapacak, yıkılmış ağaçların dikenli çalıların arasından geçeceksiniz.

klm

Belirgin herhangi bir yolun ya da patikanın olmadığı parkurun bu bölümünde akıllı telefonunuzdaki haritadan yardım alabilirsiniz. Sürekli doğuya doğru ilerlediğinizde 1 saatten biraz daha kısa bir sürede İğneada şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Keyifli yürüyüşler dileriz…