Mavi İle Yeşilin Kardeşliği

Mavi İle Yeşilin Kardeşliği

2 (2)

Doğa ve Gençlik Kampı, İğneada Longoz Ormanları

Thrakis Doğal Yaşam ve Kampçılık ile Doğal Yaşamı Koruma Vakfı işbirliğinde 19-22 Eylül tarihinde İğneada’da gerçekleştirilen Doğa kampına Türkiye’nin değişik illerinden 40 genç katıldı.

İğneada Mert Gölü Kamp alanında gerçekleşen kampta gençler longozları ve İğneada’yı yakından tanıma fırsatı buldu.

Kampın ilk gününde Trakya Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Musa Uludağ, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaya ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı Edirne İl Temsilcisi Bülent Bacıoğlu rehberliğinde bir arazi çalışması gerçekleştirildi.

Kamp alanında akademisyenler tarafından katılımcılara bilgiler verildikten sonra yürüyüşe geçildi ve Mert Gölü’nün denizle buluştuğu noktadan başlayarak Longoz ormanları ekosistemi katılımcılara anlatıldı. Orman içerisindeki ağaçlarla ilgili de bilgi veren akademisyenler sürdürülebilir çevre ve koruma bilinci konusunda bilgiler verdi. Yaklaşık 5 km süren yürüyüş esnasında doğal hayatta görüntülendi.

0 Kamp 2. Gün Doğa Eğitimi-3

Kampın ikinci gününde ise ülkemizin cennet köşesi olarak adlandırılan fakat termik santral kurularak yok edilmek istenen Beğendik Köyü’ne hareket edildi. Beğendik Köyü’ne hayran kalan gençler alınan özel izinle Türkiye-Bulgaristan sınırında sıfır noktasında Rezve Deresi kenarından Bulgaristan’a baktı ve karşı kıyıda bulunan Bulgar dostlarına el salladı.

Beğendik Köyü meydanında köy muhtarı Zeki Ercan tarafından karşılanan gençler muhtara, “Koyünüz gerçekten çok güzel, hayran kaldık. Bizde çok beğendik.” Açıklamasında bulundu.

Termik Santraller ve sürdürülebilir çevre politikaları üzerine köy kahvehanesinde köylüler ile bir atölye çalışması düzenleyen ekip köylüler ve muhtarla süreç hakkında sohbet etti.

Beğendik Köyü’nden mutlu ve umutlu bir şekilde ayrılan gençler Limanköy Deniz Feneri’nde soluğu aldı. Limanköy Feneri’nin tarihi ile ilgili bilgileri Thrakis Doğal Yaşam ve Kampçılık ekibinden İsmail Metin’den dinleyen ve deniz fenerinin Selvet Ninesi’nin hikayesine hayran kalan gençler fenerde bol bol fotoğraf çektirdi.

Limanköy’de orman içerisine geçen ekip Erikli Gölü’nün kenarından 5bir rota çizerek longoz yürüyüşü gerçekleştirdi. Buraların doğal hali ile turizme kazandırılması ve ekoturizmin yerel halka benimsetilmesi gerektiğini söylediler.

Kampın son gününe ise kamp alanında geniş çaplı bir çevre temizliği ile başlayan gençler “Aslan yattığı yerden belli olur” diyerek kamp alanını temiz bir şekilde bıraktı.

Son günde bölgenin kültürel ve doğal güzelliklerinin seyrine dalan gençler Demirköy Fatih Dökümhanesini ziyaret etti ve dökümhanenin tarihi ile ilgili Sırrı Tayan’dan bilgiler aldılar.

Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz’un güleryüzlü hoşgeldini ile karşılanan katılımcılar yaptıkları çalışma ve projeleri başkana anlattı. Demirköy Belediye Başkanı ile sohbet eden gençler kampa katkılarından ve haftasonunu gençlere ayırdığı için teşekkür etti. Başkan Muhlis Yavuz’da, böyle bir kamp yaptıkları ve bölgelerinin çeşitli illerde de tanıtımına katkı sağlandığı için organizasyon ekibine teşekkür etti.

Kampın sonunda soluğu Dupnisa Mağarası’nda alan gençler mağaraya hayran kalarak, çevresininde güzelliği ve doğasından çok etkilendi.

Dupnisa Mağarası’ndan kampın bitmesi ve bu muhteşem doğadan ayrılarak şehirlerin sıkıcı ve beton yığınları içindeki hayatına geri döneceği için hüzünlendi.

Keyifli ve verimli bir haftasonu geçiren gençler longozlara ve İğneada’ya sahip çıkılması gerektiğini belirterek, bütün doğa ve çevre koruma bilinçleri ile longozları kucakladıklarını ve sahip çıkacaklarını belirttiler.

Thrakis Doğal Yaşam ve Kampçılık