Kuşlarla Birlikte 30 Saniye

birds

Kuşlarla Birlikte (With Birds), Thrakis DY ekibi tarafından uygulanan uluslararası bir kuş gözlem ve görüntüleme projesidir. İlk aşamada pilot bölgeler olarak seçilen Trakya ve Doğu Avrupa coğrafyasında yerleşik ya da göçebe olarak gözlemlenebilen kuş türlerini, doğal ortamlarında görüntüleyerek bölgenin zenginliğini belgelemeyi ve koruma çalışmalarını desteklemeyi amaçlamaktadır.

Proje için oluşturulan blog sayfasında her bir kuş, kendine özel sayfalarda ele alınmıştır. Görsel bir sunum şeklinde planlanan sayfalar, her bir kuşun 30 saniyelik videosunu, ilgili fotoğraflarını, taksonomik bilgileri ve ilk gözlemlendiği yer/tarih bilgisini barındırmaktadır. Proje uluslararası yürütüldüğü için dokümantasyon İngilizce dilinde yapılmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’deki çalışmalara paralel olarak yürütülebilmesi için Türkçe isimlendirmelere de yer verilmiştir.

Olabildiğince sade şekilde düzenlenen blog sayfası, kuşlarla ilgili görüntüler paylaşmasının yanı sıra kuş gözlemciliğinin yaygınlaşması adına kısa bilgiler ve ilgili linkler aracılığıyla kaynaklar da sunmaktadır.

Blog sayfası içerisinde yer alan fotoğraf ve videoların tamamı, projeyi yürüten Tora BENZEYEN ve Merve TEMİZ’e aittir.

 

Ayrıntılı bilgi için https://withbird.wordpress.com/