Kılavuz –  Deniz Kazası: Kurtuluş

Kılavuz – Deniz Kazası: Kurtuluş

İçsel bir tercih olarak doğa, bünyede şekil buluyor. Hissederek, inanarak bir yol almaya başlayınca beraberinde iyi dostluklar, güzel anılar da geliveriyor.

trhakis seyfi

Thrakis – Longoz Kampı 2013

Thrakis ‘le İğneada kampında tanışıp sonrasında gelişen harika bir arkadaşlık ve dostluk. Doğa insanlar arasına sürülebilir bir yapıştırıcı gibi. Öyle ki bu yazı tamda burada başladı.

Keşfetmeye aç, içselleştirdiğim bir dünya oluşturduğumu hissediyorum. Bu his zaman geçtikçe kendisini sınamayı istiyor. Trt Belgesel’in “Kılavuz” programı başvuru ilanına denk gelene dek bunu fark etmemişim sanırım. “Çaylak”larını arayan program bir anda hayal kurdurtuyor, neler yapabilirim, açlık, susuzluk.. Çok geçmeden düşündürücü ve uç sorulara içtenlikle cevaplarımı verip bir anda o kanatlanıp giden mail kutucuğuna el sallarken buluyorum kendimi. Ardından sabırlı bekleyiş.

Sonbahar sevgimi diğer aylara nazaran daha fazla gösterdiğim bir ay. Çekim zamanı!

Diğer çaylak arkadaşımla bilinmeyen bir yolculuğa doğru hızla gidiyoruz. Yapımcı ve yönetmen olan Cemal abi aşırı iyi bir adam. Konu doğa ise bahsedebileceğim her şey hislerime dayalı oluyor. Format güzel görünüyor. Aklımdaki tek endişe sanırım, konseptteki doğa ile barıştırma fikri. Çünkü ben zaten barışık birisiyim. Koku bir anda değişiveriyor. Etrafı tanıyabiliyorum, Karadeniz! Yeşil ağırlıklı bir kartela adeta etraf, seç seçebilirsen.

trt 1Ardından her şey çok seri gelişiyor. Bir anda kendimizi sandalla açılıyorken buluyoruz. “Nereye bakacağız”, “nereden çekecekler”, “gülsem mi”, “ama ciddi bir durum gülmeyeyim”… İnanılmaz amatörüm. Ardından (kılavuz) Hakan Çalışkan’ın güven veren sesi. “Çaylaklarrrr”. Ya atlayın ya da güle güle diyor. Hava serin, su sanırım soğuk. Ama geldim ve limitler aşılmalı. –Ki hem asla soğuk havada denize girme fikrine bir daha nail olamayabilirim, atla Seyfi! O an ki hislerim naylon torbayı almamı söyledi, telaşla olmalı ki yüzerken batmazdı o. Yüzerek geçilen mağarayı andıran bir yer, eğlendim ve üşüyorum. Sonrası ateş.. Bir anda medeniyet yeniden kuruldu benim için. Çünkü kuruyorum ve pozitif düşünüyorum. Etrafta işini yapan kameranlar. Komedi Dükkan’ı hayranı olan ben bum mikrofon görüyor. Ardından yürüyüşler. Çekim boyunca epey yürüdük. Adada bir gün naylondan bir çadırda bir gün soğuk savaş döneminden kalma siperde bir gün kaldık. Kafa açmayı sevmeyen olarak kısaca dipnotlar eklemek istiyorum.

Defne yaprakları içinde uyumak harika. Rüzgar vurdukça o koku sizi büyülüyor. Ama çadırda öylece uyumak sabaha dek bol uyanık bir uyku ve soğuk demek.

Siper beni en çok etkileyen an oldu. Orada bir zamanlar üşüyen askerler sabah dek arkada denizi gören yamaç da nöbetler. Belki de korku, endişe. O an empati yaparak ateşe dalıp gitmiştim.

kılavuz trt1Gece kameramanlar gidiyor. Hava erken kararıyor. Adada bir sürü açık kuyu olduğundan ve kafa lambamız olmadığından gezmek problem açabilirdi. Odunlar toplayıp istifleyip sabaha dek en azından biraz uyumak adına sıcak olabilir düşüncesi akıllarda. Hakan abi inanılmaz tecrübeli. Ne de olsa Sat komando eğitmeni. Anlattığı anılar, tecrübeler asıl heyecandı.

Sal yapma ve yüzdürme fikri çok heyecan vericiydi. Çok fazla kürek çekip sol omzuma kramplar girmeye başlayınca, açlıktan düşen tansiyon, susuzluk hep “hadi, devamm” telkinine tutundu ve başardık.

Diğer yandan en çok sorulan, su ve yiyecek vermediler. İnandırıcı gelmiyor fakat vermemeleri harika oldu. O  hissi tatmak unutulmaz adıma. Kocaman bir şükür, tüm nimetler için.

Başvurular devam ediyor diğer sezon için. Aklınızda gitmek varsa durmak olmaz. Hadi şimdi başvurun. Keşke demektense en azından denedim diyecek kadar olumsuzluk olsa bile süper. Kendinize inanmak yapılabilecek en iyi şey. Doğada kalın, bol bol yeşile bulanın. Selamlar.

Başvuru için:
Aşağıdaki linkten başvuru formunu doldurup, kilavuzprogrami@gmail.com adresine göndererek başvuruda bulunabilirsiniz. Yeni sezon döneminde başvurunuz değerlendiremeye alınacaktır.
Takipte kal,hayatta kal!

Tıklayınız


Seyfi Durmaz – Doğa Sporcusu

 

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı