Istranca’nın Doğa Eğitmenleri Yetişiyor

Istranca’nın Doğa Eğitmenleri Yetişiyor

Türkiye’nin çeşitli illerinden Doğa Eğitimi Eğitmeni olarak yetiştirilmek üzere gelen eğitmen adayları önce Dereköy Doğa Eğitim Merkezinde DAYKO koordinatörlüğünde, Kırklareli Orman ve Su İşleri Müdürlüğünün destekleri ile eğitim gördüler. Buradaki eğitim programına Prof. Dr. Yılma Çamlıtepe, Prof. Dr. Nihat Aktaç, Yrd. Doç. Dr. Musa Uludağ, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaya, Kırklareli Şube Müdürü Filiz İhtiyar, DAYKO Temsilcisi Uzman Yönetici Remziye Yağlı ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Edirne Temsilcisi Bülent Bacıoğlu katıldı.

IMG_2303Türkiye’nin ilk ve tek Dereköy Doğa Eğitim Merkezi AB’nin Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği programı kapsamında finanse edilen Yıldız Dağları Biyolojik Çeşitliliğin ve Doğal Kaynakların Korunması ve Sürdürülebilir Geliştirilmesi Projesi tarafından 22 Mayıs 2010 tarihinde resmi olarak açılmıştı. Kırklareli şehir merkezine 28 Kilometre, Bulgaristan sınırına 8 Kilometre mesafedeki Dereköy Köyünde yaklaşık 4 dönüm alan üzerine kurulan Doğa Eğitim Merkezinin açılışına dönemin Orman işleri Su Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir, dönemin Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu,  dönemin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Hüseyin Karaosmanoğlu, proje ortakları ve köylüler iştirak etmişti.

Açıldığı tarihten itibaren içinde pek faaliyet gösterilmeyen Dereköy Doğa Eğitim Merkezi Doğa Eğitmeninin yetiştirilmesi ile DAYKO Vakfı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şube Müdürlüğü ortaklığı ile canlandırılması amaçlanıyor.

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO)ve Orman ve Su İşleri Başkanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şube ile yapılan protokol çerçevesinde 1-2-3 Mayıs 2015 tarihinde Dereköy Doğa Eğitim Merkezinde Doğa Eğitimi alacak öğrenci gruplara eğitim verecek uygun nitelikte ve pedogojik eğitimden geçmiş adaylara Doğa Eğitmeni Eğitimi seminer programı uygulandı.

Orman ve Su İşleri Kırklareli Şube Müdürlüğü adaylara ve eğiticilere Dereköy Doğa Eğitim Merkezinin kullanımı, personel, araç tahsisi, doğa Eğitim Merkezi Stratejisi ve Doğa Eğitim için el kitabı temin etti. DAYKO Vakfı da yemek ve diğer giderlerini karşıladı.

Dereköy Doğa Eğitim Merkezi toplantılarının ardından Prof. Dr. M. Nihat Aktaç, Yrd. Doç Dr. MustafaIMG_2902 Kaya ve DAYKO Edirne temsilcisi Bülent Bacıoğlu ile birlikte Demirköy’de bulunan DAYKO Vakfı Ziyaretçi Merkezine geldiler. Misafirler Demirköy’de DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan tarafından karşılandılar.

DAYKO Vakfı Demirköy Ziyaretçi Merkezinde Öğrenciler DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan’dan Istrancalar ve Istrancalar üzerindeki tehditler hakkında bilgi aldılar.

Türkkan Slayt destekli yaptığı açıklamalarda; Istrancalar 22 milyon insanın yaşam kaynağıdır. Istrancalarda yılın 9 ayında kuzey rüzgarları eser. Kuzey rüzgarları tıpkı musonlar gibi bıraktıkları serpintilerle oluşan yoğunlaşmayı transfer ederek milyonlarca insanın, canlının yaşam kaynağı ve İstanbul’un klima kapısıdır. Istancalar Trakya’nın akciğeridir. Avrupa kıtası ile ülkemizin en zengin biyolojik bölgesidir. Tüm Avrupa’nın 12 bin türünün 4 bin 200 türü Istrancalarda yaşamaktadır. Trakya İstanbul’un tek su deposudur ve Trakya’nın bütün nehirleri, ırmakları buradan doğar. Endüstriyel kirlilik Istrancalar’ın su kaynaklarına ulaşamamıştır. Su kaynakları içilebilir saflıkta temiz ve doğallığını korumaktadır.

Istrancalarda yaşayan halk için doğal, her yerde bulunabiliyor gibi gözükse de aslında bu tip yabanıl ormanlar günümüzde insan etkisi sonucunda Avrupa da hiç kalmamıştır. Ülkemizde sadece Demirköy ve çevresinde bulunmaktadır. Burada Gürgen ormanları, Kayın ormanları, Meşe ormanları bulunmaktadır. Türkiye’nin Amazonları tabir ettiğimiz Longoz Ormanları yine burada bulunmaktadır. Cennetten bir armağan olan Longoz Ormanları ölmeden önce görülecek yerlerdendir. Gizemliliğiyle Istrancaların içinde saklanan cennet Su basar Longoz Ormanları dünyadaki üç örnekten birisidir.

IMG_3014Avrupa da nesli tükenen endemik tür ve yaban hayvanlarına Longoz Ormanları hala ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın en büyük Dişbudak Ağaçları Longoz Ormanlarında bulunmaktadır. Istrancalar sulak alanları, gölleri, gizemli ormanları, yer altı mağaraları ile iç içe geçtiği eko sistemler mozağidir.

Istrancaların tarihi de zengindir. Osmanlının kalesi denilen Demirköy Fatih Dökümhanesi Istrancalardadır. 30’un üzerinde Trak ve Roma Dönemlerinden kale bulunmaktadır. Trak Mimari tarzı örnekleri halen Istrancalarda bulunmaktadır dedi.

DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan’ın sunumunun ardından İğneada’ya geçen öğrenciler İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Ziyaretçi Merkezinde çadır kamp kurdular. Öğrenciler iki gün boyunca İğneada ve çevresinde uygulamalı eğitim gördüler. DAYKO Vakfı eğitmenlere ve eğitmen adaylarına yöreye özgü Boşnak Böreği ve Boşnak Mantısı ikramında bulunarak yöreyi daha iyi tanımalarını sağladı.

Eğitimin son gününde öğrencileri ziyaret eden DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan öğencilerle bir süre sohbet etti. Bu kısa konuşmanın ardından öğrenciler İğneada’dan ayrıldılar.

 


Kaynak: Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi/Gülcan Kutlu

 

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı