Istrancalarda Uygulamalı Doğa Eğitimi

Istrancalarda Uygulamalı Doğa Eğitimi

Avrupa ve Trakya’nın en önemli doğal alanlarından biri olan Yıldız (Istranca) Dağlarında çocuklara uygulamalı doğa eğitimi verildi. Uygulamalı Doğa Eğitimi Beyciler Mukaddes Sönmez Ortaokulu öğrencileri ile 13.05.2016 – 15.05.2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Dupnisa Mağarası, Demirköy, İğneada Sahili , Longoz ve Istranca Ormanları ,Demirköy Dökümhane, Dereköy Sınırı, Armağan Barajı, Alabalık Tesisleri gezildi. 3 günlük eğitim boyunca öğrenciler mağara, göl, deniz ve orman ekosistemleri hakkında oldukça ilginç bilgiler edindi. Doğa eğitimleri gönüllü eğitmenler Aslıhan DİKMEN ve Mete Arslan KONAK tarafından yapıldı. Eğitim koordinatörü Aslıhan DİKMEN ‘’Başta Sayın Okul Müdürümüz Mustafa ELİBOL, müdür yardımcımız Umut BAYINDIR ve öğretmenlerimiz Zeliha KESKİN, Ali AY ‘a böyle güzel bir projeye destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimin ders dışında böyle güzel bir projede yer alması beni çok mutlu etti. Doğa eğitiminin amaçlarından biride, öncelikle doğaya ve çevre sorunlarına duyarlı ve bunların çözümünde görev almaya istekli bireyler yetiştirmektir.’’ dedi.

Resim9Resim7

Yıldız Dağları Doğa Eğitim merkezinde konaklayan öğrenciler eğitim merkezinde de çeşitli etkinlikler yaptı. Eğitimin sonunda öğrencilere ve görevli öğretmenlere ´´Doğa Kaşifi ´´ adlı sertifika adı verildi. Sertifika töreninin sonunda konuşma yapan eğitmen Mete Arslan KONAK ‘Bugün burada eğitim gören Doğa Kaşiflerimiz; minik öğrencilerimizin doğaya farkındalığının arttığını düşünüyorum. Umarım gelecek nesillere güzel şeyler katmışızdır. Bu tarz doğaya farkındalık projelerinin artmasını diliyorum ve emeği geçen herkesi kutluyorum ‘’dedi. Doğa eğitiminde çekilen videolar ve fotoğraf ile kısa bir belgesel yayınlandı.

Resim4Resim1

 

Sait Çetin

Sait Çetin Hakkında

Thrakis Doğal Yaşam ve Kampçılık kurucularından olan Sait Çetin 1986 Kuzey Trakya (günümüzde Bulgaristan’ın Şumnu ili) doğumlu bir Traktır. Eşi Nergis Bulgaristan’ın Asonovgrad Traklarındandır. Çocukluğunu sömestr dönemlerinde İstanbul’da taş binalar arasında, yazlarıysa Kuzey Trakya’da, köyünde geçirmiştir. Evden çok sokakta, doğada büyümüştür. devamı