Istrancalara taş, maden, altın madeni işletmeleri derken, şimdi de RES çıktı.

Istrancalara taş, maden, altın madeni işletmeleri derken, şimdi de RES çıktı.

Ağustos ayında İzmir Karaburun da RES leri gördüm. Hiçte masum değiller. Köyün içine kadar gelmiş, müthiş bir uğultu. Ada martıları kaçmış, onların peşinden de tilkiler. Köyün tek geçim kaynağı keçicilik. Keçiler hastalanmış, düşük yapmış. Uzmanların  açıklamalarına göre, keçilerin ölmesine ve hastalanmasına gerekçe olarak,  bağlantı yollarından kalkan tozların bitki örtüsünü kaplaması ve, sonrada keçilerin bunlardan beslenmesi olarak gösteriliyor.

RES Evrencik ve sofular köyüne de çok yakın mesafeye kuruluyor.    

Ancak AB’nin Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında desteklenen, Çevre ve Orman Bakanlığı; Doğa Koruma ve Milli Parklar  Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda yürütülen Kırklareli İli’nin Karadeniz’e bakan kısmını oluşturan Yıldız Dağlarında uygulanan “TR 06 02 16 Yıldız Dağlarında Biyolojik Çeşitliliğin Korunması ve Sürdürülebilir Geliştirilmesi Projesi” Aralık 2008  tarihinde uygulanmaya başlanmış ve Aralık 2009 tarihinde tamamlanmıştır.  Proje kapsamında  2010 yılında hazırlanan  raporlarda; Yıldız Dağları’nın tarım alanları ve orman içi açıklıkları saha araştırması yapılan habitat türleri arasında en çok kuş türü zenginliğini barındırmışlardır. Bu nedenle bu habitatların mozaik yapısı ve  çeşitliliği korunmalı ve geliştirilmelidir. Yıldız Dağları’nda şu ana kadar toplam 258 kuş türünün güvenilir olarak kaydedildiğini ortaya koymuştur. Altı yeni kuş türü Proje sahasında gözlemlenmiş ve kayıtları ulusal veri tabanlarına eklenmiştir. Tüm bu yeni kuş gözlemleri nadir kış göçmenleridir. Bu doğrultuda Yıldız Dağları kuş envanterinin Mart 2010 itibarı ile toplam 258’den 264’e yükselmiştir.  6 yeni kuş türü tespit ediliyor.

Bunlar;

Somateria mollissima                       Common eider                               Pufla

Melanitta fusca                                Velvet scooter                                Kadife ördek

Buteo lagopus                                  Rough-legged buzzard                    Paçalı şahin

Asio flammeus                                  Short-eared owl                             Kır baykuşu

Remiz pendulinus                             Eurasian penduline tit                   Çulhakuşu

Calcarius lapponicus                       Lapland longspur                            Mahmuzlu çinte…

Yıldız Dağları’ndaki yaşlı ormanların halen işlevlerini sürdürdüğü göstermektedir. Ancak, Proje sahasındaki yaşlı ormanların daha fazla zarar görmesi çok sayıda kuş türünün varlığını tehlikeye atacaktır.

Yıldız Dağları’nda bulunan üç kuş türü küresel olarak tehlike altında, diğer yedi kuş türü ise düşük de olsa risk altında olarak belirtilmiştir. Bu türlerden sekizi Yıldız Dağları için göçmen kuşlardır (yelkovan, pasbaş patka, küçük akbaba, bozkır delicesi, büyük orman kartalı, kıyı çamurçulluğu, kervançulluğu ve gökkuzgun); kalan iki tür: şah kartal ve alaca sinekkapanın Proje sahasında üremesi ise sırasıyla olası ve kesin olarak gözlemlenmiştir. Alaca sinekkapanın Yıldız Dağları’ndaki geniş dağılımı önemli bir koruma değeridir

Yıldız Dağları tüm palaearktik bölgenin ana kuş darboğazlarından birinin üstünde yer alır. Bu nedenle, bölgede rüzgâr santralleri inşa edilmesi tüm biyocağrafya bölgesindeki avifaunayı çok ciddi olarak  etkileyecek olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yıldız Dağları’nın kuş göç yolları açısından stratejik konumu göz önüne alınarak bölgede rüzgâr santrali kurulumundan kaçınılmalıdır.

Göksal Çiğdem

DAYKO Vakfı Kırklareli Temsilcisi