Istranca’lar Tehlike Altında

Istranca’lar Tehlike Altında

Vize ziraat Odası Başkanlığı katkıları, DAYKO (Doğal Yaşamı Koruma Vakfı) ve ZMO (Ziraat Mühendisleri Odası) Kırklareli il temsilcilikleri nin destekleriyle, Vize Ziraat Odası salonunda “Tehlikenin Farkında mısınız? Tarım ve Orman alanlarımız yok oluyor” paneli yapıldı.
t1Panele konuşmacı olarak, Prof.Dr. Doğan KANTARCI ve Tekirdağ Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Av. Mustafa Kurtul KARABULUTLAR katıldı. Paneli Kırklareli Kent Konseyi ve bileşenlerinin yanı sıra, Thrakis Doğal Yaşam ve Kampçılık yöneticileri, Muhtarlar, STK temsilcileri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, ve Vize çevresinde tarımsal üretim yapan köylüler ve çiftçiler katıldı.
Panelde Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardında, Söz alan Vize Ziraat Odası Başkanı Demir Aypar EKER, bölgede yaşanan çevresel felaketlerin tarımsal üretime olumsuz etkilerini aktardı. Bölgede sayıları her geçen gün artan vahşi madencilik faaliyetlerinin, Sakin, Yeşil şehir Vize’deki doğal yaşamın telafisi mümkün olmayan şekilde yok olmak üzere olduğunu belirtti.
Çevre Komisyonu üyeliğinin yanı sıra, Saray Doğayı Koruma derneği Başkanlığını da yürüten Av. Mustafa Kurtul KARABULUTLAR yaptığı sunumda Egeden örnekler le görsel bir sunum gerçekleştirdi. Özellikle de RES ler konusunda oldukça ilgi çeken sunum da, Ege köylülerinin yaşadıkları ve Karaburun Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra DİLLİ’nin açıklamaları RES tehdidi altında olan köylüler tarafından dikkatle izlendi.
Görsel sunumun ardından Av. KARABULUTLAR, RES ve Kuvarsit Madenine karşı dernek olarak verdikleri mücadeleyi anlattı. Köy Köy gezerek, yaşanan ve yaşanacak olanları anlatan KARABULTLAR, hukuksal süreçler ve kamu yararı kararları hakkında bilgiler verdi.

dogan kantarci

Prof. Dr. Doğan Kantarcı

Prof.Dr. Doğan KANTARCI Istrancalar konusunda yaptığı bilimsel çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Özellikle de taş ocaklarının yer altı ve yer üstü kaynaklarında yarattığı tahribatı ve neticesinde yaşanan kayıpları, Kaynarca Kocakaynak Düdeninde 1986 yılında Otoyol yapımı içilen patlatmalı taş ocağında faaliyet sonucunda 400 ml/sn olan debinin 200ml/sn düşmesini bilimsel olarak açıkladı. Karstik bir yapıya sahip olan Istrancalarda yer altı su besleme alanları üzerinde yapılan her patlatma, açılan her taş ocağı su kaynaklarını yok ediyor..
Prof.Dr. KANTARCI Yer altı ve yer üstü kaynaklarını vahşi madencilik yok ederken, Ormanlarda ki doğal yaşamı da RES lerin yok edeceğini, bunlar için açılan yolların habitat parçalanmasına neden olacağını örneklerle açıkladı. Istrancaları ana kuş göç yolu üzerinde olduğunu, Kuşların sıcak hava etkisiyle yükseldikten sonra süzülerek yol aldığını, bu süre içerisinde kanat çırpmadan , süzülerek yol aldıklarından, manevra kabiliyetlerinin zayıf olduğunu, süzülerek yol alan kuşların da RES lere çarpma olayının dünyada sık görüldüğünü söyledi.
Katılımcıların ve konuşmacıların hiçbirisi RES lere karşı değil. Yanlış yere konulmalarından ve canlı örneklerle yaşananları gördüklerinden Istrancalara RES kurulmasının telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını, Doğal yaşam alanlarının gelecek nesillere bırakılması için ıstrancaları tahrip eden yatırımlardan uzak durulmasını istediler..
Ziraat Odası Başkanı ERKER, Katılımın yüksek olmasının duyarlılığın artmasının, Oda olarak kendilerini mutlu ettiğini, bundan sonrada yaşam alanlarının korunması ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakılması için her türlü yasal platformda mücadeleye devam edeceklerini söyleyerek katılan, katkı sağlayan herkese teşekkür etti.


Haber Kaynağı: DAYKO Vakfı

 

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı