Istırancaları Yarma Operasyonu

Istırancaları Yarma Operasyonu

South Stream Transport B.V. tarafından; Kırklareli İli Vize İlçesi, Kıyıköy Mevkii’nden geçmesi planlanan Rusya Federasyonu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne Karadeniz Üzerinden Geçen Açık Deniz Boru Hattı projesi için, 21 Temmuz 2015 Salı günü, Saat:11:00’de, Kıyıköy Belediye Düğün Salonunda CED kapsamında Halkın Katılımı Toplantısı yapılacak.

kanal ıstırancaMilyonlarca Ağaç, Binlerce dekar doğal alan, Yüzlerce su kaynağı yok olacak. Başın yine belada Istrancalar!

Rusya’dan Karadeniz üzerinden gelecek olan Doğal Gaz için boru hattı Kırklareli Kıyıköy’e indirilerek, Istrancalar üzerinden açılacak olan Kanal Istranca kanal ile Vize ovasından Avrupa’ya devam edecek. South Stream Transport B.V. tarafından; Kırklareli İli Vize İlçesi, Kıyıköy Mevkii’nden geçmesi planlanan Rusya Federasyonu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne Karadeniz Üzerinden Geçen Açık Deniz Boru Hattı projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince aşağıda belirtilen tarih ve saatte faaliyetle ilgili Halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak.

boru hatti1  boru hatti 2

Soruyoruz…”Bu boru hattı karada nereden geçecek?”


Karadeniz’den gelip Kıyıköy’den karaya çıkan bir boru hattının kara üzerinde ilerleyeceği her alternatif Istıranca Ormanları için büyük bir kıyım demektir.

 

2004 hakan dedeoglu

Bu görüntü 2004 yılından… Verdiğimiz mücadele sonucu, o zaman dayatılmak istenen projeden vazgeçilmişti. Şimdiyse yine dayatmalar söz konusu ve yine hedef Trakya… Kıyıköy ve Saroz temiz kalan son iki bölgemiz… Taşın altına elimizi koyup bölgemize sahip çıkmalıyız. Fotoğraf: Hakan Dedeoğlu, Trakya Çevre Aktivisti

 

3. Köprü için yapılan bağlantı yolları nasıl bir orman katliamı yaptıysa, GÜNEY AKIM (South Stream) PROJESİ de, Trakya topraklarında geçeceği tarım alanlarını, orman alanlarını katledecek. doğa katliamı yaparak ilerleyecektir.


 

Kaynak: www.dayko.org.tr

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı