‘Güneşli bir günü muhteşem yapmak ister misiniz?’

‘Güneşli bir günü muhteşem yapmak ister misiniz?’

Proops Şirketi’nin doğal, çevresel, ekoturizm faaliyetlerini gönüllü yürüten sosyal girişim projesi olan Thrakis Doğal Yaşam, Trakya’nın farklı turizm alternatiflerine ve sınır komşuluğuna dikkat çekmek için Edirne ve Karaağaç’ı tanıtan 3,5 dakikalık bir video hazırladı.

Doğa yürüyüşleri, farklı temalarda kamplar, biyolojik saha çalışmaları, keşif gezileri, bilinçlendirme ve ekoturizm çalışmaları yürütmek adına Sait Çetin ve İsmail Metin tarafından kurulan Thrakis, Trakya’nın farklı turizm alternatiflerine ve sınır komşuluğuna dikkat çekmek için Edirne’yi ve Karaağaç’ı tanıtan 3,5 dakikalık bir video hazırladı. Paylaşım sitesi Youtube’a da yüklenen videoda Karaağaç’ın yanı sıra Yunanistan’ın Kastanies köyünden de görüntüler içeriyor.
“Güneşli bir günü muhteşem yapmak ister misiniz?” cümlesiyle başlayan tematik video, arabayla gezen dört arkadaşın gözünden yansıtılıyor. Karaağaç sokakları, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılan tarihi Tren Garı, Lozan Barış Anıtı, tarihi köprüler, Pazarkule Gümrük Kapısı, Yunanistan’ın Kastanies köyünde çekilen görüntülerden oluşan video toplamda 3 dakika 25 saniye. Thrakis Doğal Yaşam gönüllülerinden Egemen Semih Sönmez tarafından iki günde çe-kilen görüntülerin montaj hazırlıkları bir haftada tamamlandı.

TRAKYA İLE İLGİLİ TEMATİK VİDEOLAR 
Thrakis Doğal Yaşam’ın kurucu ortaklarından İsmail Metin, Thrakis’in sosyal girişim olduğunu ve Proops Şirketi’nin doğal, çevresel, ekoturizm faaliyetlerini gönüllü yürüttüğünü belirtti. Karaağaç için hazırladıkları videoda Trakya’nın farklı turizm alternatiflerine ve sınır komşuluğuna dikkat çekmeyi hedeflediklerini kaydeden Metin, “Karaağaç’ı ilk defa gören birçok insan Türkiye’de böyle Avrupai yerlerin olup olmadığını merak ediyor ve hayranlığını gizleyemiyor. Biz de ana çalışma alanımız olan Trak-ya ile ilgili böyle tematik spot videolar yapıyoruz. Daha önce Kıyıköy ve İğneada’yı çektik. Dupnisa videomuzun montajı ise sürüyor.” dedi.

THRAKİS İSMİ NEREDEN GELİYOR?
İsmail Metin, “İsmimiz; Heredot’un, ‘Tek bir komutan al-tında toplanmış olsaydılar dünyanın en güçlü milleti olabilirlerdi’ sözlerini hatırlatarak bahsettiği Trakların yaşadığı sisli/puslu bölge anlamına gelen ‘Thrakis’ sözcüğünden geliyor. Trakya’ya olan aşırı ilgimizi bir göstergesi aynı zamanda bu isim” diyerek Thrakis isminin hikâyesiyle ilgili de bilgi verdi. Metin, Thrakis oluşumu ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Thrakis’in kuruluş hikâyesi şehir hayatından sıkılmış gençlerin balıkçılık, günübirlik doğa gezileri gibi kaçamakları ve geniş hayal güçleriyle başladı. Zamanla doğa sporları, Türkiye’nin doğal zenginlikleri üzerine araştırmalar yaptık ve İstanbul’a 1-2 saatlik mesafelerde doğal güzellikleri keşfettik. Artık şehirde değil dağlar, ormanlar, kanyonlar, nehirler ve göllerde, tüm ihtiyaçlarımızı sırtımızda taşıdığımız çantamızla mutluyuz.
Özellikle Trakya ve Marmara Bölgesi’nde birçok rota oluşturduk, yürüyüş ve kamplar organize ettik.”


 

Kaynak: Orkun Akman / Hudut Gazetesi

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı