Gel Çadır Kuralım Doğanın Kalbine

Gel Çadır Kuralım Doğanın Kalbine

Gel çadır kuralım doğanın kalbine, pılı pırtıyı topla önce, sonra saçlarını. Çekil bir ağacın kuytusuna yasla başını, kapat gözlerini, sadece dinle… O anda aklına kötü bir şey gelirse endişelenme, kulağını çekip, tahtaya üç kere vurman yeterli J Bunu sen de yapıyorsun değil mi?

Tarih öncesi dönemlere ait bir inanışa göre, ağaçlarda iyi ruhların yaşadığına inanılırmış, herhangi bir olumsuz durum karşısında, ağaçlara üç kez vurularak, içerilerinde yaşayan iyi ruhların dışarıya çıkıp, halka yardım edeceği düşüncesi hakimmiş. Güzel olan, insanlığa mutluluk ve umut veren her hikaye yazılmaya değer bence.

ciler yaziMitolojide Atlas taşıyor sırtında dünyayı, biz gerçekte… Sırtımızı ağaçlara yaslamanın verdiği huzur bu belki de, demek iyi ruhlarla paylaşıyoruz yükümüzü, yükümüz ağır, yükümüz bir avuç insanın elinde. İşte tam bu sebeple katılıyorum Istranca Doğa Eğitmenliği Projesine. Eğitiliyoruz eğitmek üzere… Amacımız çocukları doğa ile buluşturmak, doğayı sevmelerini, doğa ile yaşamalarını sağlamak ve bir iken bin olmak. Yalnızlıkta çoğalmak.

Birden aklıma eğitim sırasında hocamın Can Yücel’den aktardığı söz geliyor. “Bu dünya, yoruldu mu kuşlar konsun diyedir.” Hey, siz, bugüne kadar dünyanın sadece kendine ait olduğunu sananlar, bu sözden bir nebze de olsa alınmadınız mı?

Şimdi ben ilk eğitmenliğimin heyecanı ile yaşıyorum, doğayı çocuklarla birlikte oyun tadında sevip, öğreneceğimize inanıyorum.

Doğaya dönüyorum, önüm-arkam-sağım-solum sobe!


Çiler GENÇ / Yıldız Dağları Doğa Eğitmeni

 

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı