Sakin Şehir (Citta Slow)

Sakin Şehir Olmak Neden Önemli

İlk Görsel Cittaslow

Şöyle bir gözünüzde canlandırın Türkiye’deki şehirleri, küçük kasabaları, beldeleri…

En azından beş on ayrı yere gitmişsinizdir yaşadığınız yer dışında ve fark etmişsinizdir aslında ne kadar aynılaşmaya başladığını tüm kentlerin. Büyük şehirleri hiç hesaba katmayın. Yoğun nüfus başta olmak üzere, ticaret, sanayi, politika vs. gibi şeylerin merkezi olduğu için hemen hemen aynı biçimde şekillenmiştir büyük şehirler. Peki, ama ya o küçük şehirler…

Küreselleşme ve kapitalist düzen tüm gücüyle onları da aynılaştırmaya başladı. Her yerde aynı mağazalar, dükkânlar, sokak tabelaları. En kimlikli yerleşim yerlerimiz bile kimliklerini hızla bu çehreye terk etmeye başladı. Okul yıllarınızı anımsayın. İçinde barındırdığı sayısız farklı kültürel ve yaşamsal zenginliğinden ötürü “mozaik” benzetmesi yapılan ülkemizin kendine has kentlerini. Değişim sadece kentlerde olmadı, o kentlerde yaşayan rengârenk insanları da bu aynılaşmadan payına düşeni aldı.

Kentlerin görüntüsü ve insan davranışlarının yanında yerele özgü olan ne varsa yavaş yavaş kayboluyor. Bitki ve hayvan çeşitliliği, tarımsal ürün çeşitliliği, tohum çeşitliliği, yerel gıdalar, yüzlerce yıldır biriktirilen kültür ve gelenekler… Kısacası bu topraklarda zenginlik olarak neyi kastediyorsak hepsini kaybediyoruz yavaş yavaş ve aynılaşıyoruz.

Thrakis olarak Sakin Şehir (Cittaslow) kavramını bu yüzden önemsiyoruz. Kentlerin yerel kültürler ve zenginliklerini koruyarak gelişmeleri fikrini savunan bu hareketin ülkemizde de daha fazla yaygınlaşarak birliğe üye belediye sayısının artmasını destekliyoruz. Bu konuda farkındalık geliştirmek sorumluluğu ve bilinciyle çevremizle bilgileri paylaşıyoruz.

Ayrıca okumanızı tavsiye ederiz. Sakin Şehir Nedir Ne Değildir