Eksik Memleket

Eksik Memleket

17 Temmuz’da Hürriyet Gazetesi’nden Yenal Bilgici’nin yazısında gördüm ‘’Aşrı Memleket’’ isimli kitabı. İş temposuydu, ha bugün alacağım ha yarın alacağım derken sonunda edindim Aşrı Memleket’i.

 

Akademisyen Tuncay Bilecen ile İbrahim Dizman’ın derlediği bir kitap, ikisi de Trakya evladı. Bir şeyler derlemek istemişler memleketleri hakkında, iyi de yapmışlar ama eksik yapmışlar.

 

Edirne ‘’Serhat Şehir’’ , Tekirdağ ise  ‘’Mavi Gözlü Kent’’ olarak tanımlanmakta. Trakya’nın iki güzel kentinin bu denli güzel tasvir edildiği bu kitapta Kırklareli ne olarak tanımlanmış bilir misiniz? Hiç. Evet evet, hiç. Hiç derken; hiçlikle tanımlanmamış, hiç tanımlanmamış.

 

Kırklareli Karaktersiz mi?

 

Kitabın arkasındaki açıklamada ‘’İki karakterli şehir Edirne, Tekirdağ ve Trakya’nın Anadolu’daki şubesi Biga’’ yazmakta. Trakya toprakları ile alakası bile olmayan Biga’yı şube olarak kabul edip Kırklareli’ni kitaba dahil etmemek, kitabı derleyenlerin ne denli gaflet içerisinde olduklarını apaçık gözler önüne sermekte. Bize “Nerelisin?” diye sorulduğunda hangi ilden olduğumuzu söylemeyiz, ‘’Trakyalıyım.’’ deriz. Zaten 3 ilin olduğu bereketli toprakları ayırmayız. Bunu bu şekilde dile getirmemiz de Trakya insanının ayrıştırıcı değil, bütünleştirici olduğunu göstermek içindir. Ayrıca bu kişilerin Trakya coğrafyasını 384 sayfalık kitaba bile sığdıramaması ne denli Trakyalı olabildiklerinin de ayrı bir göstergesidir.

 

Öteki Trakyalılar

 

Trakya’nın sadece Türkiye Cumhuriyeti kısmında kalan topraklardan oluşmadığını, Bulgaristan ve Yunanistan coğrafyasından ve kültüründen bahsederek okuyucularına sunan derleyenler, zamanında o topraklarda doğmuş ve yaşamış insanların denemelerine de yer vermekte. Kırkpınar dan, Marteniçka dan, Kukeri Festivali’nden, Kapıkule Sınır Kapısı’nda oluşan kavuşmalar ve ayrılıklardan fırsat bulamamış olacaklar ki; Kırklareli’ne yer kalmamış.

 

Etnik Bilgiler

 

Kitapta sadece doğal güzelliklerinden ve kültüründen ziyade; Pomaklar, Bektaşiler, Yahudiler, Romanlar hakkında bilgiler verilmesi de Trakya’nın gerçek bir mozaik olduğunu kanıtlar nitelikte. Tabi yine Kırklareli bu mozaiğin dışında, neden? Çünkü Kırklareli’de Pomaklar, Gacallar, Yahudiler, Bektaşiler ve Romanlar yaşamamış.

 

Eksik Memleket

 

“Bir işi eksik yapmaktansa; hiç yapmamak daha iyidir.” sözüne inanlardanım. Bu iş de eksik yapılacağına; hiç yapılmasaymış daha iyiymiş. Tuncay Bilecen ile Twitter üzerinden iletişime geçtim: ‘’Tuncay Bey Merhaba. Aşrı Memleket isimli kitabınızın içinde Kırklareli’den bahsettiniz mi? İçindekiler bölümünde, kitapta yer alan şehirler arasında göremedim. Sorumu cevapsız bırakmazsanız sevinirim. Sevgiler.’’ Bunun üzerine şöyle bir cevap aldım: ‘’Merhaba. Maalesef sadece Kırklareli’ni anlatan bir yazı yok ama bazı yazıların içinde Kırklareli de yer ediyor. Kırklareli’ne odaklanan bir yazı olmaması eksiklik tabi. Selamlar.’’

 

Madem bunun bir eksiklik olduğunun farkındasınız, neden bu eksikliği gidermek için bir adım atmazsınız? . Tarihi Sultan 1. Murat’a dayanan bir şehir hakkında hiç mi yazı olmaz? Hadi olmadı diyelim; şehrin canlı tarihine tanıklık eden birileri de mi bulunamazdı?

 

Trakya’nın son çömlek ustasını, hardaliyesini, peynirini, şaraplarını, İstanbul’un fethedilmesinde büyük pay sahibi olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın Demirköy’de döktürdüğü ‘’Şahi’’ toplarını, Avrupa’da ilk çiftçiliğin temellerinin atıldığı Aşağıpınar Höyüğü’nü, küçük bir Google sorgusu ile bile bulabilirken; bu kitaba Kırklareli’ne dair tek bir yazı bile konulmaması, eksiklikten başka bir şey değildir. Oysa içinde kendilerinden de bahsedilen; Hürriyet Gazetesi’ndeki o yazıyı yazan Yenal Bilgici’nin yazısını okusalardı, orada bile Kırklareli hakkında az da olsa fikir sahibi olabilirlerdi.

 

O yüzden bu kitabın adı ‘’Trakya’nın Renkli Dünyası, Aşrı Memleket’’ değil,

 

’Tekirdağ, Edirne ve Biga’nın Renkli Dünyası, Eksik Memleket’’ olmalıdır.

 

Yani anlayacağınız; Bigalı Biga’yı, Tekirdağlı,Tekirdağ’ı yazmış. Edirne’yi de kitaba almaya lütfetmişler, Kırklareli onlara uzak kalmış.

 

Mutlu insanlar kenti Kırklareli’den Edirne ve Tekirdağlı Trakyalılara selam ve sevgilerle…

 

 

Uğurcan Top

Uğurcan Top Hakkında

Trakyalı