Edirne’nin Bilinmeyen Tarafı Dolmenler

Edirne’nin Bilinmeyen Tarafı Dolmenler

Lalapaşa ilçesindeki Dolmenler Edirne’nin bilinmeyen yüzleridir. Edirne’li fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak, Edirne’nin bu bilinmeyen yüzlerini fotoğraf karesi ile bilindik kılmaya çalışmaktadır.

Thrakis Haber

Dolmen, toprakta yan yana aralıklı olarak dizilmiş birkaç büyük yassı taşla bunların üstüne yatay olarak yerleştirilmiş yine büyük yassı taşlardan oluşan tarih öncesi yapıdır.

Ali Çıtak bunların halk arasında “Kapaklıkaya” olarak da anıldığını söylüyor. Dolmenleri Edirne’nin Bilinmeyen Yüzleri olarak nitelendiren Ali Çıtak bunların fotoğraflarını çekerek tanıtılması konusunda katkı sağlamaya çalışıyor.

Şevket Aziz Kansu Dolmenleri Tekrar Keşfetti

Lalapaşa ve köylerinin değişik yerlerinde dolmenlerin bulunduğunu söyleyen Ali Çıtak, “Ord. Prof. Şevket Aziz Kansu 1964-1968 yılları arasında 19 dolmen ve birçok menhir saptamıştır. Daha sonra Prof. Dr. Mehmet Özdoğan o güne dek bilinen 50 adet dolmenin yanında 24 tane daha saptamıştır.” dedi.

Ali Çıtak, Edirne’nin dolmenler konusunda çok önemli bir tarihi mirasa sahip olduğunu fakat bunların tanıtılmasında gerekli çalışmaların gösterilmediğini belirtti. Kendisi bunların fotoğraflarını çekerek, sergiler açıp tanıtıma katkı sağladığını söyledi.

“Lalapaşa En Önemli Menhir Mezar Alanıdır”

Fotoğraflarında Edirne’deki menhirlere de değinen Ali Çıtak, menhirler konusunda “menhir, tarih öncesi dönemlere ait büyük taşlar yontularak işlenmiş ve mezar yerlerine konulmuştur. Büyük bölümü mezar taşıdır. Bazıları sınır işareti olarakta dikilmiştir. Bazı alanlarda çoğunlukla dairesel yan yana konulmuş taşların dinsel tören alanı olduğu da söylenmektedir. Lalapaşa’da bazı alanlarda bunun örnekleri de görülmektedir. Menhirlerin üzerinde yazı yoktur. Lalapaşa ve köylerinde yaygın olarak bulunmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Defineciler Buralara Zarar Vermektedir

En büyük menhirlerin Hacıdanişment, Domurcalı köy mezarlığı ve Lalapaşa yakınlarındaki Kırıkköy’de bulunduğunu belirten Ali Çıtak, “Bu alanda defineciler büyük zararlar vermiş olmasına rağmen hala 2 metreyi geçen menhirler bulunmaktadır. Lalapaşa’daki Kırıkköy en önemli menhir mezar alanıdır.” dedi

Menhirler Mezardır

Fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak, menhir denilen taşların değişik amaçlarla da kullanılmasına rağmen, büyük bölümünün mezar belirleyen taşlar olduğunu belirtti.

Edirne Müzesi tarafından 1994 yılında Lalapaşa dolmeninde bir kazı yapıldığını belirten Ali Çıtak, burada insan kemiklerine rastlandığını söyledi.

Çıtak yapılan bu kazı ve bulunan kemikler ile ilgili “Birden fazla kişiye ait kemiklerin bulunması buranın bir aile mezar olduğuna işaret etmektedir. Kemiklere iki odalı ve bir girişi olan dolmenin ortasındaki odada rastlanmıştır. Bugün her dolmende kemiklere rastlamak olası değildir. Çünkü çoğu tahrip edilmiştir.” dedi.