Dupnisa Mağarası Sezonu Açıyor

Dupnisa Mağarası Sezonu Açıyor

Trakya’nın turizme açık tek ve en büyük mağarası olan Dupnisa Mağrası, 23-24 Mayıs 2015 tarihlerinde düzenlenecek olan turizm şenliği ile sezon açılışı yapmaya hazırlanıyor. Kırklareli Valiliği’nin ev sahipliğinde hayat bulacak olan Dupnisa Mağarası Sezon Açılışı ve Turizm Şenlikleri‘nin diğer paydaşları ise DAYKO Vakfı, Trakya Kalkınma Ajansı, Demirköy Belediyesi ve Kırklareli Üniversitesi olacak.

23 Mayıs 2015 tarihindeki resmi açılışla başlayacak etkinlikler çerçevesinde yörenin turizm değerlerinin ön plana çıkartılması amaçlanıyor. Bu amaçla yöresel ürün standları açılacak, halk oyunları ve müzik grupları çeşitli gösteriler düzenleyecek, spor kulüpleri 23 Mayıs gecesini mağranın büyülü atmosferinin panaromasında, yıldızlar altında kamp yaparak şenliklere omuz verecekler. Etkinlikler 24 Mayıs günü de devam ederken, doğa sporları kulüpleri yörede doğa yürüyüşleri ile günü tamamlayacaklar.

Öte yandan yöre halkının ve ziyaretçilerin 24 Mayıs 2015 günü Dupnisa’daki hafta sonu mesiresine yoğun katılım göstermesi bekleniyor.

dupnisa-magarasi-02Dupnisa Mağrası Hakkında : Dupnisa Mağara Sistemi Demirköy İlçesi’ne bağlı Sarpdere Köyü’nün 6 km güneybatısında, Bulgaristan sınırına yakın bir noktada yer almaktadır. Mağara Geç Miyosen ve Pliyosen kuvarterner kabarma sistemleri üzerinde bulunan aşınma yüzeylerinde, mermer ve kristalize kireçtaşları içindeki fay kuşağında Kuzeybatı -Güneydoğu istikametinde uzanmaktadır. Dupnisa Yer altı Sistemi’nin toplam uzunluğu 3150 m olup, iki katman ve birbiriyle bağlantılı üç mağaradan oluşmaktadır; Dupnisa (Sulu Kol), Kuru Mağara ve Kız Mağarası. Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 2001 yılında yayınladığı 6962 No’lu kararla Dupnisa Mağara Sistemi’nin koruma statüsü 1. derece Doğal Koruma Alanı’ndan ikinci dereceye düşürmüş, bu da mağaranın turizm amaçlı olarak kullanılmasına imkân sağlamıştır. Toplam 1.68 hektarlık alana yayılmış olan koruma bölgesi, 1992’den 2001’e kadar ise birinci derece Doğal Koruma Alanı olarak kalmıştır. Koruma statüsündeki değişiklikle birlikte Dupnisa (Sulu Kol) ve Kuru Mağara’nın bir kısmı turizme açılmıştır.

Dupnisa Mağarası çeşitli türlerden Avrupa’nın en büyük yarasa popülasyonlarından birine ev sahipliği yapması sebebiyle 15 Kasım – 15 Mayıs arası kapalı tutuluyor.

11255541_950161498361914_3087398610045279443_n23 Mayıs 2015   Saat : 14.30

 • İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu
 • DAYKO Vakfı adına açılış konuşması
 • Kırklareli Valiliği adına açılış konuşması
 • Mağra açılış kurdelesinin kesilmesi
 • Yöresel ürün stantlarının ziyaret edilmesi
 • Halk oyunları gösterileri
 • Müzik şöleni
 • Emeği geçenlere plaket ve teşekkür belgelerinin verilmesi
 • Trakya Yemekleri Fotoğraf Sergisi ( Ali ÇAKIR )
 • 23 Mayıs grubunun kamp etkinliği

24 Mayıs 2015

 • Kampın dağılışı ve doğa yürüyüşleri
 • Dupnisa mesiresi

 

 


Kaynak : www.trakyagezi.com

İsmail Metin

İsmail Metin Hakkında

Thrakis ekibi ile doğa yürüyüşleri ve kamp organizasyonları yapan Metin, “Bireyin doğası değil doğanın bireyi olabilmek” felsefesine inanmaktadır. devamı