Boğaziçi Öğrencilerinin Öğlen Yemeği Istrancalardan

Boğaziçi Öğrencilerinin Öğlen Yemeği Istrancalardan

Beyoba Projesi Tanıtım Toplantısı İstanbul’da Yapıldı. (28.04.2016)

Istrancalarda yer alan Hamdibey ve Sislioba Köyleri Ziyaretçi Merkezi “Beyoba” Projesi tanıtım toplantısı Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda proje kapsamında köylerde yapılan restorasyon ve eğitim çalışmaları hakkında bilgi verildi. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde gerçekleştirilen toplantıya başta Turizm Bölümü olmak üzere akademik kadro ve öğrenciler katıldılar.

Proje çalışmalarının anlatılmasının yanı sıra Hamdibey ve Sislioba Köylerinden projeye dahil olan kadınlar Boşnak ve Pomak yemeklerini katılımcılara sundular. Dızmana, soka, boşnak mantısı, oturtma tatlısı gibi yöresel yemeklerin sunulduğu salona Boğaziçi öğrencileri yoğun ilgi gösterdiler. Toplantıya katılanlar bu yemekleri yerinde yemeye davet edildi.

1

Istrancaların kalkınmasında önemli bir rol oynaması beklenen eko turizm çalışmalarına iyi bir örnek olan Beyoba Projesi ile bölgenin doğal ve kültürel güzelliklerini tanıtımının yanı sıra bölge halkı için alternatif gelir kaynakları ve istihdam yaratılması hedefleniyor.  Hamdibey ve Sislioba köylerinde oluşturulacak ziyaretçi merkezleri ve yerel ürünler pazarı ile köy kadınlarının ürettiği ürünlerin satışı yapılacak.

26

Sait Çetin

Sait Çetin Hakkında

Thrakis Doğal Yaşam ve Kampçılık kurucularından olan Sait Çetin 1986 Kuzey Trakya (günümüzde Bulgaristan’ın Şumnu ili) doğumlu bir Traktır. Eşi Nergis Bulgaristan’ın Asonovgrad Traklarındandır. Çocukluğunu sömestr dönemlerinde İstanbul’da taş binalar arasında, yazlarıysa Kuzey Trakya’da, köyünde geçirmiştir. Evden çok sokakta, doğada büyümüştür. devamı