57. Alay Saygı Yürüyüşü Bigalı Köyü – Conk Bayırı

57. Alay Saygı Yürüyüşü Bigalı Köyü – Conk Bayırı

Mesafe: 7 KM
Zaman: 2.5 saat
Zorluk Derecesi: Orta
Rota: Orman içi stabilize yol, orman içi, asfalt
Wikiloc Rotası için Tıklayınız

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarına sahne oldu Trakya toprakları. Sonucunda Dünya’nın ve Osmanlı’nın kaderi değişti. Dünya tarihinin en kahraman alaylarından biri olan 57. Alay’ın düşmanın çıkarmasını ve ilerleyişini durdurduğu güzergâhta onların izlerini takip ediyorsunuz. On binlerce canın yitip gittiği bu topraklar şimdilerde güzel bir doğa yürüyüşü rotası olmasının yanı sıra manevi bir yolculuğa çıkarıyor insanı.

a

Yeşil ve sarının en güzel tonları olan buğday ve kanola tarlalarının arasından, öbek öbek çam ormanlarının ve köylerin kıyısında geçilen bu rotayı yürürken manzaraya karşı şiir yazıp şarkılar söylemek yerine savaşılmış olması üzüyor insan. 2015 Nisan ayında Magma Dergisi organizasyonunda yürüdüğümüz bu rotayı da sizlerle paylaşmak istedik.

Şehitliklerin varlığı nedeniyle Gelibolu Yarım Adası’nın büyük bölümünde tepeler ve vadiler arasında bir çok stabilize yol var. Yürüyüşe başlayacağınız Bigalı köyünden yaklaşık 9 KM mesafedeki Conk Bayırı’na ulaşana kadar birçok defa yön değiştiriyorsunuz. Bazen asfalttan, bazen patikadan, bazen de stabilize yoldan gidilen bu rotayı sözlerle anlatmaktansa haritadan okumanızı tavsiye ederiz.

b

Rotanın sonunda ulaşacağınız Conk Bayırı’ndan Arı Burnu’na doğru baktığınızda hayatın güzel taraflarının yanında savaşın ne kadar acı ve gereksiz bir şey olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Keyifli yürüyüşler dileriz…